O rodzajach świerzbu u kotów

Wyróżnia się dwa typu tego schorzenia wywoływane przez odrębne rodzaje roztoczy - świerzbowca usznego i świerzbowca drążącego.

Świerzb uszny częściej występuje u kotów, niż u psów, a szczególnie podatne są na niego młode zwierzęta. Świerzbowca można rozpoznać jako niewielkie, ruchome białe kropki w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Roztocza są przyczyną znacznego dyskomfortu, świądu oraz pojawienia się dużej ilości brązowej, woskowej wydzieliny w uchu.
Natomiast świerzb drążący objawia się miejscowymi wyłysieniami i zaczerwienieniami na głowie (końcówki małżowin usznych, część twarzowa). Na skutek silnego świądu koty intensywnie się drapią, przez co powstają rany i strupy. Dodatkowo wylizywanie potęguje rozprzestrzenianie się zmian na inne części ciała. U zwierząt nieleczonych może dojść do znacznego osłabienia organizmu, a nawet do śmierci.

Świerzb koci jest bardzo zaraźliwy i z łatwością przenosi się na inne koty poprzez kontakt bezpośredni. Natomiast rzadko dochodzi do transmisji na inne gatunki zwierząt, a przypadki infestacji u ludzi są bardzo rzadkie.

Jeśli zauważycie wyżej wymienione objawy u swojego mruczka, to koniecznie udajcie się do lekarza weterynarii.