Cytologia


Badanie cytologiczne jest bezpieczną metodą diagnostyczną, powszechnie stosowaną w dermatologii. Materiał biologiczny pobiera się przykładając szkiełko cytologiczne bezpośrednio do zmiany na skórze, pobiera się go jałową szczoteczką lub za pomocą biopsji cienkoigłowej. Powinno być ono wykonywane u niemal każdego pacjenta z problemami skórnymi, zarówno na pierwszej wizycie w celu diagnostycznym, a także na kolejnych, aby kontrolować rozwój bądź ustępowanie choroby. 

Dzięki badaniu cytologicznemu mamy możliwość odróżnić proces zapalny od nowotworowego, oraz wstępnie ustalić listę diagnoz różnicowych, a w przypadku diagnostyki chorób o podłożu immunologicznym cytologia jest narzędziem pierwszego wyboru.

Są takie jednostki chorobowe, które wymagają potwierdzenia i rozpoznania ostatecznego w badaniu histopatologicznym. W takiej sytuacji pobieramy wycinek skóry wielkości od 4 do 8 mm, przy pomocy specjalnego trepanu. Metoda ta jest bezpieczna, ale bardziej inwazyjna niż biopsja i często wymaga podania leków znieczulających miejscowo i uspakajających ogólnie. 

Zawsze dobieramy metodę diagnostyczną indywidualnie dla każdego pacjenta. Zmiany na pozór wyglądające identycznie bądź całkiem niewinnie, mogą być wywołane zupełnie innymi procesami chorobowymi, dlatego spostrzeżenie nawet najmniejszego guzka powinno skłonić Państwa to natychmiastowej wizyty w gabinecie weterynaryjnym.