Kardiologia


  • Badanie Echokardiograficzne.  Jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych we współczesnej kardiologii małych zwierząt jest Echokardiografia, określana również jako Echo serca. Jest to nieinwazyjna metoda badania pracy serca przy pomocy aparatu USG. Badanie Echo umożliwia „zajrzenie” w głąb klatki piersiowej i uwidocznienie struktur serca w trakcie jego pracy oraz obecności wad wrodzonych i nabytych. Uzyskane w trakcie badania obrazy oraz filmy są następnie analizowane, wykonywane są pomiary mające określić prawidłowość skurczu i rozkurczu mięśnia sercowego, pracę zastawek i przepływ krwi w głównych naczyniach krwionośnych. Badanie jest bezbolesne, a zwierzę nie musi być w żaden sposób do niego przygotowane. U niektórych zwierząt konieczne jest jedynie wygolenie bardzo niewielkiego fragmentu sierści na klatce piersiowej w okolicy mostka.


  • Badanie EKG to graficzny zapis funkcji elektrycznej serca, przedstawiające pełen cykl jego pracy. Jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym, dzięki niemu możliwe jest rozpoznawanie chorób np. wykrycie arytmii, powiększenia jam serca czy niedotlenienia mięśnia sercowego oraz wielu innych nieprawidłowości.


  • Pomiar ciśnienia krwi, jest bardzo istotnym badaniem zarówno u pacjentów kardiologicznych, okulistycznych, nefrologicznych czy endokrynologicznych (cierpiących na np. nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, ch. Cushinga czy cukrzycę). Również u pacjentów w starszym wieku zalecane jest badanie kontrolne. Nasi pacjenci dość często miewają nadciśnienie ogólne a objawy ukazują się dopiero przy bardzo wysokich wartościach.

  • Tlenoterapia to metoda terapeutyczna polegająca na dostarczeniu organizmowi tlenu w wysokich stężeniach. Posiadamy generator tlenu oraz  namiot tlenowy, wyposażony w gruby materac, matę grzewczą oraz adaptery zapewniające odpowiednie stężenie tlenu. Wskazaniem do zabiegu są choroby w przebiegu których dochodzi do niedotlenienia tkanek. Zwykle są to stany ostre, gdzie natychmiastowe podanie tlenu ratuje życie lub jest istotnym składnikiem ogólnej terapii m.in. niewydolność oddechowa psich i kocich noworodków, astma kotów, obrzęk płuc, niewydolność sercowo-naczyniowa, zapadanie tchawicy, skurcze krtani, choroby płuc i oskrzeli. Tlenoterapia najczęściej trwa od 10 do 60 minut, czasami kilka godzin.